Rómsky holokaust nesmie ostať zabudnutý. Pripravili sme novú vzdelávaciu pomôcku
Druhého augusta si pripomíname Pamätný deň rómskeho holokaustu, je to presne 76 rokov, odkedy došlo k masovému vyvraždeniu posledných 2 900 Rómov v plynových komorách Auschwitz – Birkenau. O rómskom holokauste sa na našich školách len veľmi málo hovorí. Nadácia Milana Šimečku preto pripravila novú metodickú pomôcku pre stredoškolských učiteľov.
Sint Max Bamberger (vpravo) so svojou rodinou na fotografii z roku 1935. Dokumentačné a kultúrne centrum nemeckých Sintov a Rómov, Heidelberg, Nemecko.
Rómovia a Sintovia sú najväčšou menšinou v Európe. Žijú tu už vyše tisíc rokov, no nikdy nemali vlastnú krajinu. Počas 2. svetovej vojny sa aj táto menšina dostala na zoznam nepriateľov nacistickej agendy - 26. novembra 1935 bolo vydané doplnenie Norimberských zákonov, ktoré zaradilo Rómov a Sintov do rovnakej kategórie ako Židov a definovalo ich ako „nepriateľov rasovo čistého štátu“.
V dôsledku rasovej nenávisti bolo v koncentračných a pracovných táboroch zavraždených približne pol milióna Rómov a Sintiov. Táto genocída zostáva do dnešnej doby pomerne neznáma.
"Väčšina obetí boli starí a chorí ľudia a matky s deťmi. Za Pamätným dňom rómskeho holokaustu, ktorý si dnes pripomíname, vidíme zároveň udalosti, nariadenia a predovšetkým osobné príbehy svedčiace o situáciách, ktoré k tomuto tragickému momentu histórie Rómov a Rómok v Európe viedli,“ vysvetlila projektová manažérka Nadácie Milana Šimečku Zuzana Bošeľová.
Fotografia rómskej svadby v Stegersbachu v južnom Burgenlande vytvorená pre reportérov z rakúskej štátnej rozhlasovej spoločnosti RAVAG. Oddelenie súčasnej histórie, Viedenská univerzita, Rakúsko.
Pracovný list pre študentov a študentky
"Vnímame aktívny prístup k tejto časti našej historickej pamäte ako zodpovednosť odstrániť tento nedostatok," dodala Zuzana Bošeľová. Nadácia Milana Šimečku preto pripravila online METODICKÚ POMÔCKU, vďaka ktorej môžu učitelia najmä stredných škôl lepšie vysvetliť problematiku rómskeho holokaustu.
Ide o online pracovný list, v ktorom študenti a študentky odpovedajú na rôzne otázky spojené so životom Rómov a Sintov z konca 19. a začiatku 20. storočia. List je dostupný na tomto LINKU. Všetkým učiteľom a učiteľkám, ktorí chcú s materiálmi pracovať, najskôr ale odporúčame preštudovať si PRÍRUČKU PRE UČITEĽA.
Dnes ponúkame online spracovanie prvej z piatich kapitol. Ďalšie kapitoly plánujeme zverejniť do konca roka.
Roma Sinti Genocide má svoju stránku
Mapovanie prenasledovania Rómov a Sintov v krajinách strednej a východnej Európy, ich historický kontext, faktografické údaje aj komplexný obraz o dianí počas 2. svetovej vojny sú súčasťou webovej stránky o rómskom holokauste ROMA SINTI GENOCIDE, ktorú pripravila Nadácia Milana Šimečku spolu so zahraničnými partnermi ešte v roku 2018.
Táto stránka prináša tiež ďalšie vzdelávacie materiály či návrhy aktivít. Všetky materiály pre prácu v triedach vychádzajú z medzinárodného projektu Odhaľovanie genocídy Rómov v strednej Európe. Nadácia pripravila preklady aj do ďalších siedmich stredoeurópskych jazykov vrátane rómčiny.
Novinky emailom
Ak chcete dostávať viac informácií o našich vzdelávacích a kultúrnych projektoch a činnosti Nadácie Milana Šimečku, vyplňte, prosím, nasledujúce údaje. Ďakujeme!
Nadácia Milana Šimečku
Nadácia Milana Šimečku vznikla vo februári 1991 a aj preto patrí medzi najstaršie mimovládne organizácie na Slovensku. Nesie meno človeka, ktorý bol v bývalom Československu významným disidentom, mysliteľom, filozofom a spisovateľom. Krátko po jeho smrti sa jeho priatelia (Martin Bútora, Juraj Flamik, Fedor Gál, Miroslav Kusý, František Mikloško, Peter Tatár a Peter Zajac) rozhodli založiť inštitúciu, ktorej cieľom je podnecovať a podporovať aktivity smerujúce k rozvoju demokracie, kultúry, tolerancie a občianskej spoločnosti.
Čítať viac