Denník Anny Frankovej nesie silný odkaz dodnes
Odkaz Anny Frankovej šírime aj v Nadácii Milana Šimečku. Už niekoľko rokov realizujeme vzdelávací projekt Anna Franková – odkaz dejín dnešku, ktorý je určený najmä pre stredné školy. Ide o putovnú výstavu, kde nami vyškolení študenti a študentky sprevádzajú svojich spolužiakov a prostredníctvom rovesníckeho vzdelávania im predstavujú témy holokaustu, druhej svetovej vojny, antisemitizmu. Tak zároveň otvárajú témy dnešného rasizmu, diskriminácie, či porušovania ľudských práv.
Okrem toho Nadácia Milana Šimečku pripravuje v spolupráci s Inštitútom Terezínskej iniciatívy, Anne Frank House z Amsterdamu, Anne Frank Zentrum v Berlíne a Múzeom rómskej kultúry štvrtý ročník letnej školy pre pedagógov.
V rámci nej učitelia absolvujú workshopy a diskusie vedené lektormi z Nadácie Milana Šimečku, budú mať možnosť zúčastniť sa komentovanej prehliadky v Múzeu rómskej kultúry či navštíviť sídlo Židovskej obce v Brne. Zároveň dostanú priestor predstaviť svoje vlastné projekty a aktivity.
Letná škola 2020 je súčasťou projektu "Nechajte ma byť, aká som. Hľadanie konštruktívneho dialógu v polarizovanej spoločnosti," v rámci ktorého spoločne hľadáme cesty, ako viesť diskusiu o zložitých a polarizujúcim témach tak, aby neviedla k prejavom nenávisti, ale ku konštruktívnemu dialógu.
Letná škola sa bude konať 18.-21. augusta v Brne, prihlásiť sa môžete do 30. júna cez TENTO FORMULÁR.
Viac informácii nájdete na: http://www.terezinstudies.cz/projects/hledani_konstruktivniho_dialogu.html
Novinky emailom
Ak chcete dostávať viac informácií o našich vzdelávacích a kultúrnych projektoch a činnosti Nadácie Milana Šimečku, vyplňte, prosím, nasledujúce údaje. Ďakujeme!
Nadácia Milana Šimečku
Nadácia Milana Šimečku vznikla vo februári 1991 a aj preto patrí medzi najstaršie mimovládne organizácie na Slovensku. Nesie meno človeka, ktorý bol v bývalom Československu významným disidentom, mysliteľom, filozofom a spisovateľom. Krátko po jeho smrti sa jeho priatelia (Martin Bútora, Juraj Flamik, Fedor Gál, Miroslav Kusý, František Mikloško, Peter Tatár a Peter Zajac) rozhodli založiť inštitúciu, ktorej cieľom je podnecovať a podporovať aktivity smerujúce k rozvoju demokracie, kultúry, tolerancie a občianskej spoločnosti.
Čítať viac