Občianska spoločnosť bude mať v slobodnom svete vždy kľúčovú rolu, hovoria zakladatelia Nadácie Milana Šimečku
19. februára 1991 sme založili prvú ponovembrovú neziskovú organizáciu na Slovensku, Nadáciu Milana Šimečku. Založili sme ju ako aktéri Novembra 1989 a pomenovali po zosnulom mysliteľovi, politickom filozofovi, spisovateľovi, svedkovi doby, disidentovi, múdrom človeku Milanovi Šimečkovi, ktorý aj pre nás vykolíkoval cestu od marxizmu k slobodnému uvažovaniu a od totalitného komunistického režimu k ústavnej demokracii.
Vychádzali sme z toho, že v slobodnom svete bude mať občianska spoločnosť kľúčovú rolu, lebo rozvíja základy demokracie a bráni slobodný svet pred jeho nepriateľmi. Od prvej chvíle sme sa pohybovali na neprebádaných sociálnych, vzdelávacích, menšinových a mediálnych územiach a na poliach utvárajúcich našu slobodnú kultúrnu pamäť. V Nadácii Milana Šimečku sa za tridsať rokov vystriedalo množstvo skvelých ľudí, žien a mužov, našich priateľov a následovníkov.
Vzdávame hold aj tým, čo medzitým od nás odišli. Nadácia Milana Šimečku žije aj dnes ako spoločenstvo slobodných ľudí a bude tak žiť dovtedy, kým bude Slovensko citlivé na slobodu a pripravené rozvíjať a brániť spravodlivosť, česť a poctivosť.
V Bratislave, 19. februára 2021
Martin Bútora, Juraj Flamik, Fedor Gál, František Mikloško, Peter Tatár, Peter Zajac
Novinky emailom
Ak chcete dostávať viac informácií o našich vzdelávacích a kultúrnych projektoch a činnosti Nadácie Milana Šimečku, vyplňte, prosím, nasledujúce údaje. Ďakujeme!
Nadácia Milana Šimečku
Nadácia Milana Šimečku vznikla vo februári 1991 a aj preto patrí medzi najstaršie mimovládne organizácie na Slovensku. Nesie meno človeka, ktorý bol v bývalom Československu významným disidentom, mysliteľom, filozofom a spisovateľom. Krátko po jeho smrti sa jeho priatelia (Martin Bútora, Juraj Flamik, Fedor Gál, Miroslav Kusý, František Mikloško, Peter Tatár a Peter Zajac) rozhodli založiť inštitúciu, ktorej cieľom je podnecovať a podporovať aktivity smerujúce k rozvoju demokracie, kultúry, tolerancie a občianskej spoločnosti.
Čítať viac