Mládež proti diskriminácii
Si študentkou alebo študentom strednej školy? Stretávaš sa ty alebo tvoji známi s rôznymi formami vylúčenia alebo diskriminácie? Chceš nadobudnúť zručnosti ako reagovať a komunikovať túto tému svojim rovesníkom iným zaujímavým spôsobom? Prihlás sa na jesennú školu Mládež proti diskriminácii, ktorá sa bude konať v Smižanoch v termíne od 7. - 11. novembra 2022.
Zabezpečíme ti hodnotný program, výnimočných lektorov a preplatíme ti ubytovanie, stravu a tvoje cestovné náklady.
Prihlasovací formulár - link
Pre lepšiu predstavu si môžeš pozrieť videá z našich predchádzajúcich ročníkov:
Viac informácii o Jesennej škole:
Hlavným cieľom jesennej školy je zapojiť študentov stredných škôl do tvorby umeleckých výstupov, ktoré budú inovatívnym spôsobom komunikovať témy predsudkov a diskriminácie ich rovesníkom. Účastníci jesennej školy si môžu vybrať z troch workshopov – Divadlo fórum, Aktivistické video a Vizuálne umenie. Získajú praktické zručnosti v danej metóde, ako aj techniky na ich využitie v témach predsudkov a diskriminácie. Výstupy jesennej školy budú neskôr prezentovať v dvoch vybraných lokalitách do konca roka 2022.
Workshop divadla fórum predstaví najčastejšiu formu Divadla utláčaných, estetického hnutia, ktorého cieľom je posilňovanie diskriminovaných skupín a aktívny dialóg o rôznych formách útlaku v spoločnosti. Divadelná hra je príbehom diskriminácie samotných účastníkov a účastníčok a umožňuje publiku zapájať sa do predstavenia a meniť jeho priebeh. Workshop bude viesť herečka a divadelná praktička Joasia Gierdal so skúsenosťami z tvorby rôznych divadelných foriem a certifikovaný facilitátor a tréner Divadla fórum Andrej Návojský.
Workshop aktivistického videa poskytne technické zručnosti práce s kamerou, písaním jednoduchého scenára či strihu a postprodukcie. Priamo počas jesennej školy vytvoria študenti a študentky krátke videá zamerané na témy diskriminácie. Lektormi budú mladí slovenskí dokumentaristi Peter Važan a Dominik Jursa, ktorí sa vo svojej tvorbe aktívne venujú ľudskoprávnym témam súvisiacim s extrémizmom a diskrimináciou v spoločnosti.
Workshop vizuálneho umenia ponúkne konceptuálny pohľad na témy diskriminácie s dôrazom na aktivistické umenie a umenie vo verejnom priestore. Účastníci a účastníčky budú mať možnosť oboznámiť sa a vyskúšať rôzne formy výtvarného umenia a vytvoria spoločné dielo. Výstupom predchádzajúcej jesennej školy bola vizuálna stolová hra o diskriminácii. Workshop bude viesť výtvarníčka a galerijná pedagogička z Kunsthalle v Bratislave, Lucia Kotvanová.
Informačný leták na stiahnutie - link.
Všetky náklady (cestovné, strava a ubytovanie) budú hradené organizátorom Jesennej školy.
Kontakt:
Zuzana Brišáková, zuzana@nadaciams.sk, 0918 162 070
Toto podujatie môžeme realizovať vďaka finančnej podpore Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR z Dotačnej schémy na podporu a rozvoj práce s mládežou v programe Aktuálne priority v práci s mládežou.
Novinky emailom
Ak chcete dostávať viac informácií o našich vzdelávacích a kultúrnych projektoch a činnosti Nadácie Milana Šimečku, vyplňte, prosím, nasledujúce údaje. Ďakujeme!
Nadácia Milana Šimečku
Nadácia Milana Šimečku vznikla vo februári 1991 a aj preto patrí medzi najstaršie mimovládne organizácie na Slovensku. Nesie meno človeka, ktorý bol v bývalom Československu významným disidentom, mysliteľom, filozofom a spisovateľom. Krátko po jeho smrti sa jeho priatelia (Martin Bútora, Juraj Flamik, Fedor Gál, Miroslav Kusý, František Mikloško, Peter Tatár a Peter Zajac) rozhodli založiť inštitúciu, ktorej cieľom je podnecovať a podporovať aktivity smerujúce k rozvoju demokracie, kultúry, tolerancie a občianskej spoločnosti.
Čítať viac