"Ako učiť o holokauste dnes?" kurz pre učiteľov
"Ako učiť o holokauste dnes?" je celoročný vzdelávací kurz pre 25 učiteľov a učiteliek, ktorý im poskytne nové prístupy a nástroje k témam, ktoré sa viažu nielen k holokaustu, ale aj k témam ako predsudky, dezinformácie, propaganda, obrazy holokaustu v popkultúre, polarizácia a pod. Tento kurz kombinuje online a prezenčnú formu.
Týmto kurzom chceme poukázať na spoločenské fenomény, ktoré podobné udalosti sprevádzajú, či dokonca im predchádzajú. Výzvou kurzu je spoločne s jeho účastníkmi a účastnıčkami hľadať nové spôsoby, ako môže táto téma prispieť k formovaniu kritického myslenia a morálnych postojov mladých ľudí. Zameriame sa práve na otázky rozvoja empatie k rozmanitosti a vedomú prácu s postojmi žiakov a žiačok. Cieľom kurzu nie je len doplniť vedomosti o témach súvisiacich s holokaustom, ale práve zamerať sa najmä na postojové vzdelávanie a témy, ktoré sú aktuálne aj v dnešnej dobe. Zároveň je snahou kurzu rozvíjať didaktické zručnosti potrebné k uchopeniu týchto tém vo vyučovaní.
Ciele kurzu:
- rozvíjanie kompetencií pedagógov - vedomostí, zručností a postojov nevyhnutných pre vzdelávanie o holokauste, diskriminácii a polarizácii
- poskytnúť nové metodiky, materiály a didaktické prístupy, ktoré môžu pedagogógovia využiť priamo vo vyučovaní
Pre koho je určený?
- učitelia vyšších ročníkov základných škôl
- učitelia stredných škôl
- učitelia dejepisu, občianskej náuky alebo etickej výchovy
- pracovníci s mládežou/lektori pracujúci s témou holokaustu a diskriminácie v mimoškolskom prostredí
Absolvent/ka kurzu:
- rozumie téme holokaustu v širošom a aktuálnom kontexte
- je schopná/ý včleniť tému holokaustu do vzdelávacieho procesu inovatívnymi spôsobmi
- získa komplexný prehľad o spoločenských fenoménoch a prejavoch vedúcich k segregácii, xenofóbii, rasizmu či antisemitizmu
- dokáže využiť túto tému pre vzdelávaní o témach ako diskriminácia, polarizácia, propaganda či vedomá práca s predsudkami
- vyvíja a a aplikuje vlastné aktivity, ktoré vie aplikovať vo vyučovaní
Ako bude prebiehať vzdelávací kurz?
- súčasťou sú 3 prezenčné stretnutia a 6 online lekcií v období október 2021 - apríl 2022
- na online lekcie využijeme nástroj moodle, počas kurzu sa uskutočnia aj dva online workshopy
- každá lekcia trvá 3 týždne
- jednotlivým témam sa venuje 9 rôznych odborníkov - lektorov
- každý lektor/ka zverejní infolist, ktorý bude predstavovať stručnú anotáciu témy, zadanie úloh a potrebné zdroje - literatúra, historické pramene, videá a metodiky
- každá lekcia trvá 3 týždne, kedy účastníci plnia úlohy, napr. vytvorenie vyučovacej aktivity, odskúšanie existujúcej metodiky a spätná väzba na ňu, zadanie projektu pre žiakov a pod.
- lektor/ka hodnotí a dáva spätnou väzbou
Program:
Lektori a lektorky na stiahnutie.
Cena:
80€/os.
Cena zahŕňa: 7 dní prezenčného vzdelávania s ubytovaním a stravou, 20 hodín online vzdelávania, všetky náklady na realizáciu, lektorov a vzdelávacie podklady.
Cena nezahŕňa: cestovné náklady.
Podľa dohody vieme účastnícky poplatok rozdeliť na 2 platby. Ak by bola výška účastníckeho poplatku 80€ pre vás jedinou prekážkou, prosím ozvite sa nám, vieme udeliť niekoľko štipendii. Radi vám pomôžeme.
Prihlasovanie:
- prihlasovanie trvá do 7. októbra
- priebežne potvrdzujeme vybratým účastníkom ich účasť a posielame detaily k platbe
- po uhradení účastníckeho poplatku vás považujeme za prijatého/tú
- pre prihlásenie kliknite na Prihlasovací formulár
Kontakt:
Michal Keim, michal@nadaciams.sk, 0903 434 282
Tento kurz realizujeme vďaka podpore Claims Conference a Férovej Nadácii O2.
Novinky emailom
Ak chcete dostávať viac informácií o našich vzdelávacích a kultúrnych projektoch a činnosti Nadácie Milana Šimečku, vyplňte, prosím, nasledujúce údaje. Ďakujeme!
Nadácia Milana Šimečku
Nadácia Milana Šimečku vznikla vo februári 1991 a aj preto patrí medzi najstaršie mimovládne organizácie na Slovensku. Nesie meno človeka, ktorý bol v bývalom Československu významným disidentom, mysliteľom, filozofom a spisovateľom. Krátko po jeho smrti sa jeho priatelia (Martin Bútora, Juraj Flamik, Fedor Gál, Miroslav Kusý, František Mikloško, Peter Tatár a Peter Zajac) rozhodli založiť inštitúciu, ktorej cieľom je podnecovať a podporovať aktivity smerujúce k rozvoju demokracie, kultúry, tolerancie a občianskej spoločnosti.
Čítať viac